Skip to main content

PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN ARIADNA

Petit Basset Griffon Vendeen (Mały basset griffon wendejski) to jedna z odmian francuskich psów gończych. Początki tej rasy sięgają XVI wieku. Petit wywodzi się od dużo większego od siebie Gryfona Vendeen’a. Głównym celem było ukształtowanie psa przystosowanego do pracy w trudnych warunkach, takich jak gęste zarośla, cierniste krzewy czy kamienie.

Historia

Petit Basset Griffon Vendeen (Mały basset griffon wendejski) to jedna z odmian francuskich psów gończych. Początki tej rasy sięgają XVI wieku. Petit wywodzi się od dużo większego od siebie Gryfona Vendeen’a. Głównym celem było ukształtowanie psa przystosowanego do pracy w trudnych warunkach, takich jak gęste zarośla, cierniste krzewy czy kamienie.

W drugiej połowie XIX wieku podjęto pierwsze próby określenia wzorca. W 1898 roku zatwierdzono pierwszy wzorzec dla Francuskiego Basseta Griffona, w którym brakowało jednak rozróżnienia na Grand i Petit Basset’a. Paul Dezamy, pierwszy prezes Klubu Basseta Griffona Vendeena dokonał rozdzielenia wzorca dla dużej i małej odmiany. Opublikowany w 1909 roku wzorzec rozróżniał już dwa typy bassetów, tj. małego (34 – 38 cm) i dużego (38 – 42 cm). Mimo zatwierdzenie tych wzorców nadal dochodziło do praktyk krzyżowania tych dwóch odmian. W końcu 1975 roku, dzięki staraniom Huberta Dezamy (trzeciego prezesa Francuskiego Klubu Basseta) krzyżowanie grandów z petitami zostało zabronione. Jednak w miotach mogą ujawnić się cechy typowe dla obydwu ras.

Temperament

Petit Basset Griffon Vendéen są ekstrawertykami, kochają ludzi. ale są również dość niezależne. Brytyjscy hodowcy nazywają Petit Basset Griffon Vendéen „szczęśliwą rasą”, gdyż są one bardzo ekspresywnie i wyrażają swoje zadowolenie machają ogonami, tak jakby „uśmiechają się” do właściciela i dążą do nawiązania kontaktów z obcymi osobami.

Są to psy aktywne i żywe i nie można im odmówić dużej inteligencji i bystrości umysłu. Szybko zawierają kontakty ze starszymi dziećmi i domowymi zwierzętami. Cechą charakterystyczną dla petitów jest swobodne i częste szczekanie. Gryfony szczekają z przeróżnych powodów, np. wyją do muzyki, dla zabawy lub próbują w ten sposób protestować. Czasami na skutek prowokowania przez właścicieli mogą wyć i szczekać przez bardzo długi czas. Nie sprawdzają się jako psy obronne.

Przeznaczenie psów

Rasa ta doskonale sprawdza się jako zwierzę terapeutyczne. Małe bassety pełnią znakomicie także funkcje myśliwskie i są wykorzystywane do polowania na zające, wypłaszając zwierzynę na otwartą przestrzeń. Dobrze współpracują również z innymi psami, nakierowując je na właściwy trop.

Myśliwi bardzo łatwo rozpoznają petity gdyż posiadają one typowe, białe zakończenie ogona, zwane pędzelkiem. PBGV coraz częściej pełnią funkcje psów do towarzystwa. Jednak jako towarzyskie mogą rozładowywać swoje napięcie, rzucając się w pogoń za drobną zwierzyną. Jak większość psów gończych powinny być wyprowadzane na spacery na smyczy, gdyż może rzucić się w pościg, kiedy poczuje nęcący go zapach.

Zdrowie

Średnia długość życia Petit Basset Griffon Vendéen wynosi 12,7 lat. Nie mają one szczególnych problemów zdrowotnych. Głównymi przyczynami zgonów mogą być: nowotwory, starczy wiek oraz choroby serca. Typowe dolegliwości i problemy zdrowotne zgłaszane przez miłośników tej rasy to m.in.: nawracające infekcje ucha, problemy natury okulistycznej, niedoczynność tarczycy, ból szyi, padaczka, zapalenie skóry i roztocza, zapalenie ucha zewnętrznego, nadmierne wydzielanie woskowiny i roztocza ucha.

Pielęgnacja

Właściciele powinni umożliwić psu codzienne podejmowanie aktywności i wyprowadzać na długie spacery. Psy wymagają regularnego szczotkowania, aby ich sierść się nie zmatowiała i nie splątywała. Martwy włos powinien być regularnie usuwany.  Nieco większej uwagi pielęgnacyjnej wymagają okolice pyska, a w szczególności uszu. Zapobiega to rozwojowi drożdżycy i zapaleń uszu. Obcinanie pazurów powinno odbywać się dwa razy w miesiącu.

Umaszczenie

Kolorystyka wiodącą to biel z pomarańczą, cytryną, czernią, szarością (szaro-biały włos) lub barwa śniada niekiedy z brązowymi akcentami. Psy występują również w tricolorze.

Rodzina

Petit Basset Griffon Vendeen  to psy bardzo przyjacielskie i oddane swoim właścicielom. Pies przyzwyczaja się do każdych warunków i może mieszkać z małymi dziećmi, jak i z domowymi zwierzętami. Petity są inteligentne, bystre i łatwo poddają się szkoleniu, ale ze względu na ich myśliwskie pasje mogą odezwać się weń naturalne instynkty.

Inne nazwy: PBGV, Basset szorstkowłosy vendéen.

Klasyfikacja FCI – grupa VI, sekcja 1, nr wzorca 67. Podlega próbom pracy.